QRZ.COM
ad: chuckmartin
ad: L-HROutlet
ad: l-rl
ad: l-gcopper
ad: l-assoc
ad: L-rfparts
ad: Subscribe
TC1919ATA Turkey flag Turkey

Login is required for additional detail.

QSL: QSL MANAGER:TA6P or TA6U (Please dont send e-qsl)

Email: Login required to view

Page managed by TA6P Lookups: 32461

 

        19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biridir. Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs aynı zamanda “Atatürkü anma,Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır.Atatürk gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmiştir. O’nun şu sözü çok anlamlıdır: “Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir."


       Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki önemli olaylardan biri Atatürk’ün Samsun’a ayak basışıdır. Türk Milleti Birinci Dünya Savaşı sonrasında kötüleşen koşullar içinde kurtuluş çareleri ararken büyük bir lider Mustafa Kemal Atatürk ortaya çıktı ve Samsun’a ayak basarak “Kurtuluş” yolunu açtı. Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir’ diyerek Samsun’a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur. Bu tarih ile birlikte Türk Milleti, kendi makus talihini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır.

19 Mayıs; 1981 yılından başlayarak «Atatürk'ü Anma Günü» olarak da kutlanmaya başlandı. Atatürk bir söyleşi sırasında: «Ben 19 Mayıs'ta doğdum» demiştir. 19 Mayıs bir yandan Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başlangıcı öte yandan ülkemizin kurtarıcısı, devletimizin kurucusu Atatürk'ün doğum yıldönümü olarak törenlerle kutlanır.

Aşağıdaki linkte Samsun ve 19 mayıs hakkında bazı bilgileri bulabilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=7KNfyfywIR8&feature=youtube_gdata_player

Youth and Sports day
      May 19th, Commemoration of Ataturk, Youth & Sports Day, will be celebrated throughout Turkey, Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC) and foreign missions abroad on Monday.

     The Commemoration of Atatürk, Youth and Sports Day, or simply Atatürk Commemoration (Atatürk’ü Anma) or Youth and Sports Day (Gençlik ve Spor Bayramı), is an annual Turkish national holiday celebrated on May 19 to memorialize the start of the Turkish War of Independence. May 19, 1919 is the day Mustafa Kemal Atatürk, then Mustafa Kemal, who would become independent Turkey’s first president, landed on the main peninsula of Turkey to begin leadership of the liberation effort. He dedicated that day to the youth. In early 1920, Kemal convened the first Turkish Grand National Assembly in Ankara, and by 1922 all of Anatolia was freed from foreign rule. The independent Republic of Turkey was declared a year later. During the course of his term as president, Atatürk himself proclaimed May 19 as "Youth and Sports Day." In the aftermath of Atatürk monumental legacy the day serves to honor the country’s founder.

You can find some informations below  about Samsun and 19 May

 

 

 

 

                ?cretsiz saya?lar?!

7321315 Last modified: 2016-05-17 20:49:01, 6169 bytes

Login Required

Login is required for additional detail.

You must be logged in to file a report on this page

Please login now...

QRZ Logbook Summary for - TC1919ATA

This callsign does not participate in the QRZ Logbook

ad: giga-db
Copyright © 2017 by QRZ.COM
Mon Apr 24 23:04:02 2017 UTC
CPU: 0.103 sec 65735 bytes mp